Grupa K2: Wzrost biznesu i rekordowa dywidenda.

Technologiczno-marketingowa Grupa K2 opublikowała wstępne szacunkowe dane finansowe za okres pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku. Wskazują na najwyższą w dotychczasowej historii sprzedaż usług i najwyższe przychody operacyjne pierwszego półrocza oraz pozytywne dynamiki wyników. Rezultatem zamknięcia transakcji sprzedaży spółki Oktawave będzie bezprecedensowo wysoka dywidenda.

Wybrane dane finansowe:

Zgodnie z opublikowanym raportem giełdowym, Grupa K2 zanotowała szacunkowo w okresie styczeń-czerwiec 2022 roku wzrost przychodów ze sprzedaży usług o 9% rdr, do rekordowego poziomu blisko 67 mln zł. Najwyższe w historii Grupy K2 w pierwszym półroczu były również przychody operacyjne – wzrosły o 20%, osiągając 43,9 mln zł.

W drugim kwartale zdecydowanie poprawiliśmy dynamiki zysków w ujęciu rok do roku wobec sytuacji z pierwszego kwartału, kiedy słabiej zaprezentował się segment software. Fabrity w całym półroczu zwiększyła skalę biznesu o 30%. Dzięki temu pomimo presji kosztowej w całym półroczu zanotowaliśmy pozytywną dynamikę EBITDA. Warto również podkreślić, że niezmiennie inwestowaliśmy więcej niż przed rokiem w organizację, w ludzi oraz w projekt PerfectBot – wskazuje Paweł Wujec, Prezes Zarządu K2 Holding S.A.

Kierowana przez niego spółka sfinalizowała i rozliczyła w czerwcu sprzedaż spółki zależnej Oktawave (segment cloud) do operatora telekomunikacyjnego Netia S.A. z Grupy Polsat Plus.

Transakcja ta potwierdziła kolejny raz zdolność Grupy K2 do tworzenia istotnej wartości biznesu, który po okresie inkubacji i wzrostu może zostać atrakcyjnie sprzedany inwestorowi branżowemu. W ramach rozliczenia transakcji do Spółki wpłynęło 31,7 mln zł z uwzględnieniem spłaty pożyczki udzielonej Oktawave. W poczet pierwszego półrocza zaksięgowaliśmy jednorazowy wynik na poziomie finansowym, który zwiększył skonsolidowany zysk brutto o 21,3 mln zł do rekordowego poziomu około 25,5 mln zł – wskazuje Prezes Paweł Wujec.

Finalne wyniki finansowe wraz z dekompozycją segmentową i bardziej szczegółowymi komentarzami oraz zestawieniami zostaną zaprezentowane w ramach publikacji raportu Grupy K2 za pierwsze półrocze 2022, która jest zaplanowana na 30 sierpnia br.

Jednocześnie znana jest już wysokość dywidendy i zaliczki na dywidendę, które w bieżącym roku łącznie mogą mieć wartość 8,40 zł na akcję (około 25% wobec obecnego kursu akcji na GPW). Podczas Walnego Zgromadzenia w dniu 23 sierpnia br. akcjonariusze zdecydowali o wypłacie 6,40 zł dywidendy na akcję za rok 2021. Dniem dywidendy będzie 30 sierpnia, a jej wypłata nastąpi 6 września. Stosowna uchwała zakłada również rekomendację co do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok 2022 w kwocie 4,6 mln zł, czyli 2,00 zł na akcję (parametry i daty ustali Zarząd). Dla porównania, w 2021 roku spółka wypłaciła 1,05 zł dywidendy na akcję.

Grupa K2 dostarcza kompleksowe rozwiązania i usługi w obszarach transformacji cyfrowej i marketingu digitalowego, oparte o zaawansowaną analitykę, tworzenie rozwiązań software i chmurę, zatrudniając ponad 350 ekspertów i obsługując ponad 200 klientów. Działalność Grupy K2 jest zdywersyfikowana i opiera się na trzech uzupełniających się segmentach biznesowych.

 

Segment software – Fabrity

Zapewnia kompleksowe wsparcie w zakresie tworzenia oprogramowania dla biznesu, doradztwa i realizacji projektów informatycznych. Koncentruje się wokół tworzenia rozwiązań wpierających zarządzanie procesami biznesowymi oraz zawartością i obiegiem dokumentów, budowy korporacyjnych aplikacji mobilnych oraz rozwiązań Business Intelligence. W portfelu klientów znajdują się znane duże marki z branży finansowej, przemysłu, sektora farmaceutycznego, telekomunikacyjnego i publicznego. Fabrity przejęła z początkiem sierpnia 2020 roku K2 Digital Products – zorganizowaną część Agencji K2. K2 Digital Products specjalizuje się w projektowaniu produktów cyfrowych. Do klientów segmentu należą m.in. PKO Bank Polski, Pekao TFI, Centrum Nauki Kopernik, unijna agencja FRONTEX.

 

Segment marketingowy

Obejmuje jedną z najbardziej znanych agencji interaktywnych w Polsce – agencję K2 Create, która oferuje projektowanie i prowadzenie kampanii zintegrowanych we wszystkich mediach. Zajmuje się kompleksowym opracowywaniem i wdrażaniem strategii komunikacji marek. Do klientów segmentu agencyjnego należą m.in. Carrefour, Warta, Netflix, CD Projekt, Samsung, UPC i Brown Forman.

W jego skład wchodzi również K2 Precise, spółka specjalizująca się w kampaniach digitalowych. Świadczy usługi wsparcia e-commerce oraz szereg usług specjalistycznych – od social, programmatic, performance, SEO/SEM, business intelligence po analitykę. Rozwija usługi planowania TV, które koncentrują się na precyzyjnym dotarciu w synergii z kampaniami cyfrowymi. Najbardziej znani klienci K2 Precise to Nutropharma, Provident, Grupa Pracuj.pl, Orbico Beauty czy Glosel (TaniaKsiazka.pl).

Do segmentu marketingowego zalicza się również PerfectBot (K2Bots.AI), startup oferujący inteligentne boty, automatyzujące obsługę klienta w ecommerce. Z rozwiązania korzysta już kilkanaście e-sklepów m.in. IKEA, Reserved, Sinsay, House, Mohito, Cropp, 4F, Diverse, Tatuum, Modivo i Displate, a liczba zautomatyzowanych konwersacji przekroczyła 4 miliony.

Historia K2 sięga roku 1997, a od roku 2008 akcje spółki są notowane na rynku głównym GPW. Walory K2 Holding S.A. zostały włączone pod koniec 2020 roku w skład indeksów WIG-INFO (firmy informatyczne) i WIG-TECH (nowe technologie). Więcej informacji na temat Grupy K2 można znaleźć pod adresem www.k2.pl.